Bilgisayar başında olmadığımız sırada bile vaktimizin çoğunu internete bağlı bir biçimde geçirdiğimiz günümüzde, arama motoru optimizasyonunun dijital sektördeki önemi gitgide artıyor.

Büyük markaların her geçen gün daha da önem verdiği SEO, aslında daha küçük girişimlerin de büyük getiriler elde edebileceği bir dijital pazarlama yöntemi. Kısaca web sitemizi arama motoru botlarına daha iyi sunarak kullanıcıların arama sonuçlarında daha yüksek pozisyonlarda listelenmek için web sitemizde yaptığımız çalışmalar olarak özetlenebilecek olan SEO’nun neden başarılı bir web sitesi için vazgeçilmez bir unsur olduğunu gözden geçirelim.Web sitenizin neden SEO’ya ihtiyacı var?

İlk Sayfada Yoksanız Hiç Yoksunuz Demektir

Arama motorları hakkında belki de en iyi bilinen gerçek, kullanıcıların ilk sayfanın ötesine neredeyse hiç geçmedikleridir. Yani Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru olan Google’da, hedeflediğiniz anahtar kelimeler için ilk sayfada listelenmiyorsanız, istediğiniz organik trafiği elde etmeniz imkansız denebilir. İlk sıralarda listelenen web siteleri işlek bir caddenin ortasında, sonraki sayfalardakilerin ise pek kimsenin uğramadığı çıkmaz sokaklarda yer alan dükkanlar gibidir. SEO ise bu işlek caddede yer kapabilmenin en kısa yoludur. Hayata geçirmeyi başardığınız müthiş fikrinizi, sıfırdan inşa ettiğiniz girişimi veya gece gündüz ekran başında oturarak oluşturduğunuz içerikleri hedef kitlenize ulaştırabilmek için atılacak ilk adımdır.

SEO Marka Bilinirliğiniz İçin de Çalışıyor

Her ne kadar SEO çalışmalarında ilk amacınız organik trafik çekmek ve bu ziyaretçilerin web sitenizle etkileşime geçmesini, örneğin alışveriş yapmasını veya sosyal medya platformlarında içeriklerinizi paylaşmasını sağlamak olsa da bu çalışmalardan elde edeceğiniz yegane fayda bu değil. Arama motorlarındaki görünürlüğünüz, marka bilinirliğinizi ve kullanıcıların size olan güvenini de olumlu etkileyecektir.

Google üzerinden bir arama yaptığınızı varsayalım. Çoğu zaman bulduğunuz ilk sonuca tıklayıp işinizi tamamlamaz, yeni anahtar kelimeler kullanarak yeni aramalar yapar, böylece aradığınıza en yakın sonuca ulaşmaya çalışırsınız. Bu gibi durumlarda, kullanıcının aynı konuyla alakalı farklı aramalarda her seferinde sizin web sitenizle karşılaşması, ona bu konuda önemli bir isim olduğunuz mesajını verecektir. Hatta Google’ın web sitenize bu kadar güvendiğini görmek, kullanıcının güvenini de pekiştirecektir. Bu da bazı anahtar kelimelerde yer alıp bazılarında ortadan kaybolan veya ilk sayfada yer almadığı için asla sahne alamayan rakiplerinize fark atmanız anlamına gelir.

Bütün Bunları Reklam Vererek de Yapamaz mıyım?

Hayır, tam olarak yapamazsınız. Dijital pazarlamada yapılabilecek en büyük hatalardan biri, SEO ve PPC reklamları aynı kefeye koymaktır. SEO diğer her şey tamamlandıktan sonra eklenecek bir “süs” değil, eksikliklerin ve hataların meydana gelmesini engelleyecek bir “ana malzeme” olarak kabul edilmelidir. En büyük avantajı ise uzun vadeli olmasıdır: Reklamların etkisi reklam vermeye devam edildiği müddetçe sürer, bütçeyi kestiğiniz anda sıfırlanır. SEO ise hem kısa hem uzun vadede faydasını göreceğiniz bir altyapı çalışması olduğundan (şayet işinin ehli birileri tarafından yapıldıysa) web siteniz aktif olduğu sürece size fayda sağlayacaktır. Dolayısıyla belli bir noktaya vardıktan sonra sizin için “ücretsiz reklam” işlevi görmeye başlayacaktır. PPC reklamların faydasız veya gereksiz olduğunu elbette iddia etmiyorum; ancak reklamlar SEO sürecinin yerini tutamayacak apayrı bir pazarlama yöntemi olarak ele alınmalıdır.

Rakipleriniz de Yapıyor

Az çok rekabetçi bir sektörde yer alıyorsanız (ki günümüzde rekabetçi olmayan sektör yok denebilir) iş sizin işinizde ne kadar iyi ve dijital mecralarda ne kadar görünür olduğunuzla sınırlı kalmıyor. Arama motorlarının sonuç sayfalarında sağlayacağınız her yükselişin rakiplerinizin düşüşü anlamına geldiğini düşündüğümüzde bu çalışmalar daha da önem kazanıyor.

Kısacası, internet kullanıcılarının beğenisine sunduğunuz web sitenizi mümkün olduğunca görünür kılmak için, öncelikle içeriklerinizi arama motorlarına sunmanız gerekmektedir. Arama motorlarının onayladığı ve güvenilir bulduğu web sitelerinin son kullanıcıya ulaşması çok daha kolay olacak, hedeflediğiniz kitleye giden yolunuz da böylece kısalacaktır.

Kaynak: http://blog.turkcell.com.tr/web-sitenizin-neden-seoya-ihtiyaci-var/

Soru / yorum yaz

Whatsapp Destek Çevrimiçi